تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

جایگاه لوبولا در فرهنگ مردم آفریقا

   

  جایگاه لابولا در فرهنگ مردم آفریقا

  سید کاظم مهرنیا

  لابولا  یا لوبولا به مجموعه شیر بهاء و مهریه اطلاق می شود و لابولا يك سنت ديرينه است كه امروزه در سراسر آفريقا مرسوم است . بر اساس اين سنت بايد مبلغي جهت به دست آوردن حق ازدواج با زنان به آنها پرداخت شود. اين رسم همچنان بطور گسترده يي در جامعه آفريقاي معاصر اجرا مي شود و مانند ساير رسوم طرفداران و منتقداني براي خود دارد .

  لابولا" يکي از سنت هاي کهن ازدواج در آفريقا است که همچنان در قاره سياه رواج دارد.

  اين سنت که قدمت آن حداقل به 100 سال پيش مي رسد نه تنها همچنان در آفريقا زنده است وبلکه آنقدر اهميت دارد که بي توجهي خانواده داماد يا عروس به انجام آن رسوايي بزرگي براي هر دو فاميل به شمار مي رود.  در واقع لابولا به پولي اطلاق مي شود که داماد بايد به خانواده دختر بپردازد. اين سنت که ممکن است به نظر ما به داد و ستد شباهت داشته باشد به عقيده آفريقايي ها ضامن روابط احترام آميز متقابل ميان دو خانواده و مايه تحکيم عشق و دوستي زوج است.

  لازم به ذکر است اين سنت تنها در خانواده هاي سطح پايين طرفدار ندارد، بلکه خانواده هاي اصيل آفريقايي نيز نسبت به انجام آن اصرار دارند.

  امروزه خانواده هاي آفريقايي در مذاکرات خود به قيمتي معادل قيمت 10 گاو به عنوان لابولا راضي مي شوند، اما بايد گفت با تغيير شکل زندگي در دنياي مدرن اين سنت مورد سوء استفاده هاي زيادي قرار گرفته و به کي داده و کي گرفته خودمان شباهت پيدا کرده است.

  با اينكه لوبولا يك رسم قديمي آفريقايي است هنوز مانند صد سال قبل زنده و پابرجا است و پايبند نبودن خانواده عروس و يا داماد به اين رسم ، مايه بي آبرويي و سرشكستگي به شمار مي آيد. بطور سطحي لوبولا روندي بسيار رسمي از مذاكره ميان دو خانواده براي رسيدن به يك توافق دوجانبه بر سر مبلغي كه داماد بايد براي ازدواج با عروس بپردازد، است . اين رسم ممكن است مانند خريد و فروش به نظر بيايد اما در واقع با يك معامله تجاري بسيار متفاوت است

  آنچه باعث اهميت لوبولا در ازدواج شده است ، در واقع كاركرد اين رسم در گردهم آوردن و انسجام بخشي به دو خانواده است . اجراي اين رسم توام با قائل شدنشان و احترام دوجانبه ميان خانواده ها است و با گسترش روابط ، خانواده هايي گسترده ايجاد كند. اما همانند ساير رسومات سنتي اين رسم نيز در دنياي مدرن مورد سوءاستفاده و تحريف قرار دارد . 

  مراحل لوبولا اغلب براي زوج هاي امروزي پيچيده و گاهي گيج كننده است و بسيار رسمي و داراي تشريفات خاصي است كه بايد آنها را رعايت كرد. براي مثال اگرچه دو خانواده ممكن است سال ها نزديك يكديگر زندگي كرده باشند اما تمام مذاكرات بين آنها نه با تلفن يا ملاقات و مذاكره شفاهي بلكه بايد بطور كتبي انجام شود. تنظيم قرار ملاقات بين خانواده ها تشريفات فراواني در بر دارد . غالباص مذاكرات توسط والدين داماد آينده انجام نمي شود. بلكه معمولا از طريق اقوام و بخصوص عموي داماد صورت مي گيرد . علت اين امر اين است كه خانواده گسترده در فرهنگ آفريقا و به ويژه در عرف ازدواج نقش مهمي ايفا مي كند . 

  پس از اينكه گروه مذاكره كننده دو خانواده با يكديگر ديدار كردند ، مراسم بزرگي برگزار مي شود . روابط رسمي ميان دو گروه درگير مذاكره اغلب با قرار دادن يك بطري نوشيدني روي يك ميز قرار دارد كمي نزديك تر مي شود ممكن است اين بطري باز نشود اما اين نشان دهنده اين است كه از رسميت روابط كاسته شده و شرايط توسط طرفين پذيرفته شده است . اين حالت امويولاملومو خوانده مي شود كه به «دهان بازكن » ترجمه شده است .
  مذاكرات مي تواند تا دو روز ادامه يابد و بحث معمولا بر سر تعداد گاوهايي است كه به عنوان قيمت عروس بايد پرداخته شود .گرچه ، امروزه در اين زمينه تنوعات مدرن به وجود آمده است و اكثر اوقات به جاي صحبت درباره گله درباره پول صحبت مي شود احشام نمادين بوده و نشانگر مقدار مشخصي پول است . زماني كه قيمت عروس يا لوبولا تعيين شد مذاكرات بطور رسمي پايان مي يابد. 

  به هرحال قوانين و رسومات ديگري نيز وجود دارند كه بايد قبل از ازدواج واقعي دنبال شوند . زوج جوان تا زمان جشن حقيقي ازدواج شان حق ديدن يكديگر را ندارند. هدف از اين آداب و رسوم ايجاد احساس اعتماد و تفاهم دوطرفه عميق بين دو خانواده و در سطح بالاتر ايجاد احساس انسجام اجتماعي است

  در سنت لوبولا موضوع ثروت اندوزي نيست ؛ پولي كه خانواده عروس دريافت مي كنند صرف كمك به عروس جوان براي تهيه وسايل زندگي مي شود. همچنين لوبولا در واقع نوعي قدرداني از خانواده عروس است كه توسط خانواده داماد براي مراقبت و پرورش ازعروس جوان صورت مي گيرد. 

  همانند هر سنت ديگر كه امكان تحريف شدن و مورد سوء استفاده قرار گرفتن را دارد ، وقتي خانواده ها از اين رسم براي بدست آوردن پول جهت پرداخت بدهي هايشان استفاده مي كنند اين سنت از معنا و كاركرد واقعي خود بسيار دور خواهد شد . بدتر از آن زماني است كه برخي از مردان به زنان به ديده كالايي مي نگرند كه بايد براي آن پول بپردازند و در اين حالت ديگر جايي براي اعتماد وعشق باقي نمي ماند. تحت چنين شرايطي است كه به عنوان نمونه يك زن نمي تواند از شوهرش جدا شود زيرا خانواده اش قادر به پس دادن مبلغ لوبولا نيستند. 

  حتي مي توان اين رسم را با گسترش شيوع ايدز مرتبط دانست . جنوب آفريقا بيشترين آمار شيوع ايدز را در دنيا دارد و گروهي مدعي اند كه اين سرعت بالاي شيوع تا حدي به رسم لوبولا مربوط است . اين رسم به عنوان يك معامله اقتصادي تلقي مي شود و زن نيز يك كالاي خريدني محسوب مي شود در نتيجه غالباص مرد مي تواند آزادانه معشوقه يي براي خود اختيار كند. به اين ترتيب امكان سرايت ايدز افزايش يافته و اين موضوع مي تواند باعث انتقال بيماري به همسر شود. به هر حال اين مسائل از رواج اين رسم نكاسته اند . لوبولا به عنوان رسمي كه هماهنگي و توازن را ميان زوجين و خانواده هايشان برقرار مي كند و به امر ازدواج كمك كند همچنان متداول و پا برجا است .//کاظم مهرنیا


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 4 تير 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160212
 • بازدید امروز :91356
 • بازدید داخلی :6469
 • کاربران حاضر :180
 • رباتهای جستجوگر:296
 • همه حاضرین :476

تگ های برتر